IDFA 2016 – dokumenty, które brzmią ciekawie

W ciągu ostatniego 1,5 tygodnia w Amsterdamie odbywał się IDFA – międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych. Przy okazji festiwalu odbywają się też targi filmów dokumentalnych, na których prawa do ich wyświetlania kupują dystrybutorzy i stacje telewizyjne z całego świata. Filmy można przejrzeć w wygodnym katalogu, razem z trailerami do większości produkcji. Które z nich mnie zainteresowały?

https://www.idfa.nl/sites/shared/images/IDFA-logo-2016-light-outline.png

Becoming Zlatan

Film powstał w 2015 roku i w niektórych krajach (niestety, nie w Polsce) jest już dostępny w całości na Youtube. Opowieść o najlepszym obecnie szwedzkim piłkarzu – Zlatanie Ibrahimoviciu.

 

Cuts (albo Cut)

Druga wersja nazwy występuje na IMDB. W Indonezji nadal obowiązuje cenzura filmów i dwaj twórcy po odrzuceniu jedego z ich filmów postanowili głębiej wejść w temat, na jakiej zasadzie ta cenzura działa.

Dream Empire

Bańka nieruchomości w Chinach, rynek, w którym opłaca się zatrudnić obcokrajowca tylko po to, by był widoczny i życie chińskiej klasy średniej. Bardzo chciałbym obejrzeć.

Dugma: The Button

Dwóch dżihadystów czeka w Syrii na swoje misje samobójcze. Film dostępny już na paru portalach (m. in. iTunes, Google Play).

Forever Pure

W 2013 roku do Beitaru Jerozolima trafiło dwóch pierwszych muzułmańskich piłkarzy w historii. Jak to się skończyło? Kolejny film, który bardzo chcę zobaczyć.

Girls Don’t Fly

Jedenaście dziewczyn z biednych rodzin w Ghanie, które trafiają do szkoły pilotów. Coś tu w podejściu szefa szkoły od samego początku nie gra. Z tego co widzę, film był już grany w paru miejscach w Polsce pod nazwą Dziewczyny nie latają.

The Good Postman

Wioska w Bułgarii, blisko granicy z Turcją. 38 osób z prawami wyborczymi i dwóch kandydatów na sołtysa. Jeden z nich przyszłość wioski widzi w sprowadzeniu uchodźców z Syrii. Jak to się skończy?

Liberation Day

Od tego filmu zaczęło się moje zainteresowanie tegoroczną edycją IDFA. Nakręcony przy okazji wizyty Laibachu w Korei Północnej, Liberation Day podobno tylko w małym zakresie pokazuje sam koncert. Recenzje sugerują, że rewelacyjnie nie jest, ale na pewno zobaczę.

Normal Autistic Film

Piątka dzieci z Czech pokazujących swoje życie. Łączy ich jedno – każde z nich przejawia zachowania w spektrum autyzmu.

A Place Called Lloyd

Boliwijska linia lotnicza Lloyd upadła w 2008 roku. Pomimo tego, część jej pracowników nadal przychodzi do pracy, nie dostając za to żadnych pieniędzy.

Under the Sun (pol. Pod opieką wiecznego słońca)

Na tym filmie już miałem okazję być i od tego czasu został dodany bodajże do Newsweeka. Mi nie podobało się to, w jaki sposób został zmontowany – dłużyzny mające na celu pokazać, jak męczące jest życie bohaterów i sprawić, byśmy na pewno nie chcieli tak żyć. Nie zmienia to tego, że jeśli chodzi o założenie – dobre jest pokazanie, jak koreańska propaganda działała w przypadku tak zwanego filmu dokumentalnego.

Violently Happy

Na podstawie trailera ciężko powiedzieć, czy będzie to dokumentalny pornos czy może dobrze zrobione spojrzenie na berlińską społeczność sado-maso. Jeśli to drugie, ma szansę być ciekawe.

The Wonderful Kingdom of Papa Alaev

Tadżyckie The Kelly Family z charyzmatyczną głową rodziny. Ojciec się starzeje, a młodzi chcą już grać coś innego. Jak to się dalej potoczy?