Zgubiłem dowód osobisty, co dalej?

Być może też, tak jak ja, stwierdziliście kiedyś, że macie świetny pomysł na to, jak nie stracić wszystkiego, gdy ukradną Wam portfel. Być może stwierdziliście, że w takim razie będziecie trzymać portfel osobno, a karty i dokumenty osobno. Może nawet tak jak ja stwierdziliście, że najlepszym miejscem na karty i dokumenty będzie kieszeń spodni – bo będą pod ręką i łatwo będzie je wyjmować. Jeśli tak, to zapewne ludzie, którym o tym mówiliście, mówili, że w końcu coś z kieszeni wypadnie. Zajęło to cztery lata, ale muszę w końcu to powiedzieć – mieli rację.

Wczoraj wieczorem przy zwyczajowej kontroli stanu kieszeni zorientowałem się, że nie ma w niej dowodu osobistego. Ostatni raz z całą pewnością widziałem go dwa dni wcześniej, gdy musiałem go pokazać przy wejściu do samolotu z Warszawy. Mógł więc być wszędzie, łącznie z płytą lotniska na Okęciu. Po szybkim wykluczeniu wszystkich lokalizacji, gdzie mógłbym go znaleźć, wziąłem się za działania. Moim głównym celem było to, by nikt nie zdążył wziąć na niego kredytu – w takiej sprawie zeznawałem już jako świadek i wiem, że nie jest to nic szczególnie przyjemnego.

Co więc trzeba zrobić?

Zastrzeżenie dowodu w bankach

Najważniejsze jest zapewnienie, żeby nikt nie wziął na zagubiony dowód kredytu. Jeśli macie konto w dowolnym banku, najprawdopodobniej uczestniczy w projekcie Dokumenty zastrzeżone. Skontaktujcie się ze swoim bankiem i zgłoście zagubienie dowodu. Zaznaczą to w systemie i odtąd próba wzięcia w ten sposób kredytu zostanie zablokowana. Dotyczy to też systemów, które udzielają pożyczek przez Internet, w rodzaju Vivusa.

W moim przypadku do zastrzeżenia dowodu potrzebny był telefon na mLinię mBanku. W ciągu paru minut od telefonu dostałem SMS-em i mailowo potwierdzenie, że dokument został zastrzeżony. Przy okazji pani poinformowała mnie, bym jak już będę miał nowy dowód zgłosił nowe dane, bo mają dla mnie ofertę kredytu gotówkowego 😉

Jeśli nie masz konta w banku, na stronie dokumentyzastrzezone.pl znajdziesz listę banków, które pozwalają na zastrzeżenie dowodu pomimo braku konta.

Zdjęcia

Skoro nie macie dowodu osobistego, to ważne jest, by jak najszybciej wyrobić sobie nowy. Aby wyrobić sobie nowy dowód, będziecie potrzebować zdjęć do dowodu nie starszych niż 6 miesięcy od pierwszego zgłoszenia. Jeśli w ciągu ostatnich 6 miesięcy wyrabialiście paszport albo inny dokument, który wymaga zdjęć tego samego formatu i charakterystyki, ten punkt możecie pominąć i po prostu wziąć ze sobą jedno takie zdjęcie. Ja musiałem wybrać się do fotografa. Wybrałem mój ulubiony salon fotograficzny w połowie ulicy Dmowskiego we Wrzeszczu. Całość trwała 10 minut i kosztowała mnie 35 zł.

Zgłoszenie zagubienia dowodu i wyrobienie nowego

Dobra wieść – obie te rzeczy możecie zrobić w tym samym miejscu i nie musi to być miejsce Waszego zameldowania. Ja wybrałem się do Zespołu Obsługi Mieszkańców przy ulicy Partyzantów w Gdańsku. Przydatne było to, że wziąłem ze sobą paszport – dzięki temu łatwiej było mnie zidentyfikować. Najprawdopodobniej prawo jazdy też byłoby odpowiednie.

Na miejscu otrzymacie formularz wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego (bardziej czytelny, niż zapamiętałem to 8 lat temu przy wnioskowaniu o wydanie pierwszego dowodu). Wypełnijcie go drukowanymi literami i udajcie się do odpowiedniego okienka. Tam poinformujcie, że utraciliście poprzedni dowód i dajcie wypełniony wniosek o nowy i zdjęcie.

Pani w okienku, gdy zobaczyła, że jestem z Tczewa, westchnęła i stwierdziła, że przez to cała procedura zajmie trzy razy dłużej, ponieważ, jesli dobrze zrozumiałem, Tczew wymaga dodatkowej papierologii. Mimo tego cała procedura już przy okienku zajęła może z 15 minut. Wydanie nowego dowodu jest bezpłatne.

Jako potwierdzenie, że utraciłem dowód dostałem jeden dokument, dostałem też potwierdzenie złożenia wniosku o wyrobienie dowodu. Na obywatel.gov.pl mogę sprawdzać, czy mój nowy dowód jest już gotowy – najprawdopodobniej pojawi się po około 2 tygodniach.

Mam nowy dowód, czy coś muszę zrobić?

Nowe dane warto zgłosić w parę miejsc:

  • jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, do Urzędu Skarbowego;
  • poinformować bank o zmianie dowodu;
  • poinformować pracodawcę o zmianie dowodu.

Czekam na nowy dowód i jadę za granicę, jakim dokumentem się posługiwać?

Jeśli masz ważny paszport, to zdecydowanie paszportem. Jeśli nie masz, to szanse, że wyjedziesz gdziekolwiek poza strefę Schengen maleją do zera. Jeśli wybierasz się gdzieś w ramach Schengen, dużo zależy od konkretnego kraju. Dobry przewodnik jest na stronie europa.eu. Nie wiem, czy w sytuacji braku paszportu zaryzykowałbym w tej opcji wyjazd za granicę. Opcją w takiej sytuacji jest też ekspresowe wyrobienie paszportu tymczasowego – sytuacje, w jakich jest to możliwe, opisuje portal obywatel.gov.pl.